Transfer

Aby sprawdzić transfer Twojej Neostrady najpierw musisz przygotować sobie odpowiednie środowisko badawczo-rozwojowe. Pozamykaj wszystkie programy, które korzystają z internetu: przeglądarki, klienty @mail, komunikatory, jak Gadu-Gadu, Tlen, Skype, co ważniejsze, wszelakie programy p2p czyli osiołki, muły i inne torrenty. Może Ci się jakieś aktualizacje ciągną w tle, stąd problemy? Teraz otwórz konsolę i wklep w niej polecenie: >> netstat <<. Jeśli masz więcej połączeń niż 6 – znaczy to, że możesz mieć jakieś problemy z wirusami i trojanami.

UWAGA: Jeżeli masz router: Liveboxa bądź inny to koniecznie na czas testów wyłącz inne komputery! Sprawdź też, czy jeżeli WSZYSTKIE kompiki są wyłączone to dioda odpowiedzialna za transfer nie miga! Jeżeli miga to albo ktoś Ci się wpiął albo wali DOS-a. Kwestie ta będą rozpatrywane w innym miejscu i czasie.

Pomiary

Najszybszą metodą pomiaru aktualnej przepustowości łącza są specjalne serwisy, np.: http://speedtest.pl http://speedtest.tp.pl Działają one szybko i widowiskowo, ale często wyniki nie mają związku z rzeczywistością, dlatego przejdziemy teraz do pomiarów praktycznych. Kliknij na link poniżej:

http://www.tp.pl/b/binaries_big/SpeedTouch330_for_Vista.exe

Jest to link do sterowników dla modemu SpeedTouch330 pod Vistę. Nie wiedzieć czemu jest wielgachny /27MB/ stąd idealnie się nadaje do naszych celów. Rozpocznij ściąganie i zaobserwuj, jaka jest prędkośc transferu.

UWAGA: Jeżeli masz Neo 6 Mbit to jeden plik nie wysyci łącza. Musisz jednocześnie ściągać kilka plików, np. te:

ftp://ftp.tpnet.pl/d15/ubuntu-releases/9.04/ubuntu-9.04-desktop-i386.iso

ftp://ftp.tpnet.pl/d15/ubuntu-releases/intrepid/ubuntu-8.10-desktop-i386.iso

ftp://ftp.tpnet.pl/d12/centos/5.0/isos/i386/CentOS-5.0-i386-bin-1of6.iso

I zliczyć łączny transfer.

UWAGA: NIE musisz ściągać całych plików! Nie rób tego! Poczekaj chwilę aż się transfer ustabilizuje i przerwij pobieranie. Ale jak już ściągnąłeś np. instalkę Slackware to wypal i używaj. Dlatego wybrałem takie duże pliki, żeby nie zostały pobrane zanim zorientujesz się, z jaką prędkością. A teraz tabelka:

Neostrada

Transfer

128 Kb/s

16 KB/s

256 Kb/s

32 KB/s

512 Kb/s

64 KB/s

1024 Kb/s – 1 Mb/s

128 KB/s

2048 Kb/s – 2 Mb/s

256 KB/s

6 Mb/s

768 KB/s

UWAGA: Pamiętaj, że to są teoretyczne wartości maxymalne, niemożebne do osiągnięcia. To jest tzw Download – czyli prędkość ściągania, prędkość wysyłania jest znacznie niższa i jest to tzw Upload.

Przykłady

Transfer - wykres


Transfer – okno przeglądarki


Pingi

  1. Polecenie ping umożliwia wysyłanie paczek danych do określonego komputera w sieci, który odpowiada. Następnie mierzony jest czas, przez który nasza paczka wędrowała tam i z powrotem. Prawidłowe pingi do takich serwisów jak wp.pl, onet.pl, nie powinny być większa niż 30 ms, chyba, że serwisy owe nie odpowiadają. Nie powinno być zbyt wielu paczek utraconych /upłynął limit.../

  2. Wpisujemy w konsoli polecenie >> ping onet.pl <<, pingujemy również po adresie IP >> ping 213.180.138.148 <<, polecenie >> ping -t onet.pl << umożliwia pingowanie non-stop, przerywamy wciskając >>control<< i >>c<<. Szersza informacja o pingu dostępna jest po wpisaniu >> ping /h <<

  3. Przykładowe polecenie >>ping<< w akcji:

    Jak przetestować łącze pod Linuxem – patrz tu: http://doodoosh.neostrada.pl/slax.html

    Strona Główna