Slax

Jeśli są jakieś problemy z komputerem dobrze jest sprawdzić go pod innym systemem operacyjnym. Najlepiej jeżeli możemy to zrobić to w sposób bezinwazyjny, użyjemy zatem dystrybucji LiveCD, odpalanej z płytki i nie potrzebującej do działania dysku twardego. Co prawda w dystrybucjach jak Ubuntu /wersja PL/ i SUSE rozpowszechnia się program UbuDSL, obsługujący modemy Sagem Fast 800 i SpeedTouch 330 to ja zalecam uzycie malutkiego Slaxa, zajmuje bowiem zaledwie 200 MB i można w miarę szybko go pobrać. Ma też niewielkie wymagania sprzętowe, dlatego powinien sprawnie działać na każdym gruchocie. Do czasu aż nie przygotuję wersji spolonizowanej i z UbuDSL poradnik działać będzie tylko dla użytkowników używających routerów, takich jak Livebox i połączenie kablem Ethernet.

Slaxa można pobrać ze strony:


http://www.slax.org/get_slax.php


W chwili pisania tego artykułu aktualną wersją jest 6.09. Kliknij na przycisk download Slax for CD i pobierz obraz ISO. Wypal go, czasem trzeba przestawić w BIOSie uruchamianie na CD i wio!

W czasie uruchamiania najlepiej wybrać 1 opcję Slax Graphic Mode (KDE), jeżeli nie zadziała to spróbuj trybu VESA albo ostatecznie konsoli 1. Można też wybrać opcję kopiowania do pamięci – wtedy Slax skopiuje się do pamięci RAM i zwolni napęd optyczny.


Po uruchomieniu zobaczysz pulpit środowiska KDE, użyteczne dla Ciebie opcje są umieszczona na jego dole:

I tak po lewej stronie mamy:

  1. Przycisk KDE, włącza menu KDE.

  2. Konsola – bardzo przydatna.

  3. Przeglądarka internetowa Konqueror.

  4. Komunikator Kopete, zgodny z GG.

  5. Program do nagrywania płyt K3b – jeżeli zrzuciłeś system do RAM, albo masz 2 napędy, albo coś – dasz radę nagrywać.

  6. Virtualne pulpity – trzeba się przyzwyczaić, bo jeżeli pracujesz na pulpicie 1 a klikniesz na 2 to wszystko znika. Kontroluj to.

Po prawej stronie interesuje nas jedna ikona:Jest to program pokazujący opcje połączenia Ethernet, interesuje nas zakładka Traffic, gdzie mamy m. i. informacje o prędkości łącza w danej chwili:
Teraz przejdziemy do konsoli. Przede wszystkim wykonaj polecenie >> ping onet.pl << - w odróżnieniu od Windows tutaj będzie się ono wykonywac do momentu, aż nie przerwiesz go wciskając control + c:Odpowiednikiem Windowsowego ipconfig jest ifconfig: pokazuje ono konfigurację połączenia:Polecenie >> Ping onet.pl > ping_onet.txt << spowoduje zapisanie wyników pingowania w pliku ping_onet.txt – można je zapisać na dysku twardym /używając np. Midnight Commandera – trzeba się wgłębić w linuxiarskie oznaczenia dysków, partycji itp/ można wysłać poczta przez webmeila, można też użyć Kopete, zgodnego z GG .


Ciekawymi poleceniami są >> traceroute << i >> tracepath << ale u mnie coś działały przeci.ętnie i dlatego nie ma dokładniejszego opisu na razie.


Transfer mierzymy w Konquerorze tak samo jak to jest opisane na stronie http://doodoosh.neostrada.pl/transfer.html

Paradoxalnie jeżeli na Slaxie się poprawiło, to mamy zagwozdkę – bo tak to może monter zrestartuje port itp. i się poprawi. A ta kto dłubaj w Windows nie wiadomo jak i po co, reinstaluj, kombinuj z zaporą, antyvirusem... Jeżeli zaś i tu było źle – to mamy jakąś tam pewność e problem nie leży po stronie komputera. Warto jednak skołować sobie innego kompika – żeby wykluczyć problem ze sprzętem /hardware/.


    Strona Główna

1Wtedy można przeprowadzić testy konsolowe, żeby uruchomić środowisko graficzne trzeba się zmierzyć z konfiguracją X-ów. A jak nie opaliło od razu to może odpali, a może nie.